Ciekawe lektury: na czym polega spór o TK oraz czy sędziowie TK powinni być wybierani tylko przez Sejm

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że do zakładki z „Materiałami” wrzuciłem dwa nowe teksty. Tradycyjnie wrzuciłem też prezentację z wykładu oraz ćwiczenie domowe dla chętnych.

Pierwszy z nich to recenzja książki pod redakcją prof. Radziewicza oraz sędziego TK prof. Tulei na temat kontrowersyjnych zmian w organizacji Trybunału Konstytucyjnego w 2015 i 2016 roku. Sama książka jest dostępna do wypożyczenia w BUW.

Drugi z nich to dający do myślenia artykuł prof. Moniki Florczak-Wątor oraz mgr Macieja Pacha z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiający propozycje zmiany procedury wyboru sędziów TK. Autorzy proponują m.in. rozszerzenie wymogu bezpartyjności i apolityczności kandydatów na okres obejmujący 4 lata wstecz (w efekcie z kandydowania do TK zostaliby wyeliminowani czynni politycy), a także pozbawienie posłów możliwości przedstawiania kandydatów na sędziów TK i ograniczenie ich roli do wyboru sędziów spośród kandydatów przedstawionych przez reprezentatywne środowiska prawnicze: rady wydziałów prawa, organy samorządu adwokackiego i samorządu radców prawnych, zgromadzenia sędziów itd.

Gorąco zachęcam do lektury!

Pozdrawiam serdecznie,

Janusz Roszkiewicz